Dtik
T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın ziyareti vesilesiyle Romanya-Türkiye İş Konseyi Toplantısı, 8 Şubat 2019, Bükreş

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın ziyareti vesilesiyle Romanya-Türkiye İş Konseyi Toplantısı, 8 Şubat 2019, Bükreş

Sayın Üyemiz, 

DEİK , Türkiye - Romanya İş Konseyi tarafından iletilen duyuru; 

T.C. Ticaret Bakanlığımız tarafından iletilen bilgide T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın 8 Şubat 2019 tarihinde Bükreş’e bir resmi ziyaret gerçekleştireceği ve ziyaret kapsamında Romanya Cumhuriyeti İş Çevreleri, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Sayın Ştefan-Radu Oprea’nın katılımlarıyla Romanya - Türkiye İş Konseyi Toplantısı gerçekleştirileceği belirtilmektedir. Söz konusu toplantı kapsamında DEİK tarafından bir iş dünyası heyeti organize edilecektir. 

Romanya’nın GSYİH’sı 2018 verilerine göre  245.590 dolar olmuştur ve %5,1 oranında büyüme kaydedilmiştir. 2019 yılında ise %3,5 oranında artarak 265,3 milyar dolar olması beklenmektedir. Türkiye, Romanya’nın AB üyesi olmayan ülkeler arasındaki en önemli ticaret ortağı konumundadır ve Romanya’nın gerçekleştirdiği ihracatta 7’nci, ithalatında ise 8’inci sıradadır. Türkiye ile ikili ticaret hacmi 5.5 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. 

Romanya’da 14.000’in üzerinde Türk firması bulunmaktadır. Romanya’daki Türk yatırımları üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber 6 milyar doları aşmıştır. 90’dan fazla Türk müteahhitimiz Romanya’da başarılı projeleri ile faaliyet göstermektedir.

Romanya’da ağır sanayi, otomotiv ve yan sanayi, tekstil, elektrik – elektronik, ağaç işleme, inşaat malzemeleri, tarım, perakendecilik, ulaştırma(otoyollar, demiryolu, havaalanları, kentsel ve sosyal altyapı), turizm, tarım ve hayvancılık, finans, sağlık ve sağlık turizmi, inşaat (konut, alışveriş merkezi, gayrimenkul, otel), tekstil, çelik, çimento, lastik sanayileri ve medya alanlarında yatırım ve iş birliği imkanları bulunmaktadır. Romanya’da yeni gelişmekte olan kamu – özel sektör ortaklığı (PPP) modelinde iki ülke iş dünyası arasında iş birliği imkanlarının gelişmesi beklenmektedir. Aynı zamanda eğitim alanında da iş birlikleri gerçekleştirilmesi mümkündür.

Doğal gaz üretimi yıllar içinde azalmış, başta Rusya’dan olmak üzere doğalgaz ithalatı toplam tüketimin %30’luk kısmına ulaşmıştır. Romanya son 25 yılda üretimde yaşanan azalmaya rağmen Merkezi ve Doğu Avrupa’nın en büyük petrol üreticisi olma konumunu korumaktadır.

Orta Avrupa’nın coğrafi ve stratejik olarak önemli ülkelerinden birisi olan Romanya’nın önde gelen firma temsilcileri ile ikili görüşme imkanının bulunacağı toplantı programı kesinleşmesini mütaekip ayrıca paylaşılacaktır. 

Romanya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güncel pasaportlarında geçerli Schengen vizesi veya Romanya vizesi bulunması gerekmektedir. Konaklama ve uçuş organizasyonlarının katılımcılarımızın kendileri tarafından gerçekleştirilmesi beklenmektedir.      

Türkiye ve Romanya arasında yeni iş birliği imkanları yaratılmasında fayda sağlayacak söz konusu İş Konseyi Toplantısı’na katılımınızı diler, katılmak isteyen üyelerimizin aşağıda yer alan kayıt formunu doldurarak, toplantı katılım bedeli için avans olan 250 Türk Lirası’nın kayıt formunda belirtilen DEİK hesap numarasına 6 Şubat 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ödenmesi rica olunur. 

Katılım formu:
https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/845/12223 

 

Saygılarımızla,

Detaylı bilgi için irtibat kişisi: 
Sn. Aycan Damalı, (adamali@deik.org.tr; 0212 339 50 74)

Arama