Dtik
DTİK, TÜRK DİASPORASININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNİ MİAMİ’DE BULUŞTURDU

DTİK, TÜRK DİASPORASININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNİ MİAMİ’DE BULUŞTURDU

 

DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen “DTİK Miami Toplantısı”, T.C. Miami Başkonsolosu Burç Ceylan, City of Coral Springs Şehir İdaresi Eski Genel Sekreteri Erdal Dönmez ve DTİK Amerika Bölge Komitesi Başkanı Ömer Er’in katılımlarıyla, TAİK Florida Başkanı Cuneyd Zapsu’nun ev sahipliğinde 4 Şubat 2020 tarihinde Miami’de gerçekleştirildi.

 

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), yurt dışında yaşayan Türk kökenli ve Türkiye dostu iş insanları arasında koordinasyon ve network oluşturmaya devam ediyor. DTİK’in Amerika Bölge Komitesi, Türk-Amerikan toplumunun önde gelen iş insanlarını ve ABD toplumunun kanaat önderlerini East Miami Hotel’de bir araya getirdi.

 

T.C. Miami Başkonsolosu Burç Ceylan, Güney Florida’daki Türk vatandaşlarının bireysel başarılarının kolektif bilince dönüştürülmesi ile Türk markasının ticari ve kültürel anlamda oluşturulması gerektiğini söyledi. Başkonsolos Ceylan, bu sayede geniş ve doğru bir ağa sahip olunarak siyasi liderlik yarışına Türklerin de katılabileceğini ifade etti. Türk insanının çalışkan ve işine sadık olduğunu belirten Ceylan, kurulacak bu dayanışma ağı sayesinde jenerasyonların daima gelişerek ilerleyeceğini aktardı. Başkonsolos Ceylan, DTİK’in bu network’ü bünyesinde toplayarak âkil fikirleri bir araya getiren ve Türk diasporasının küresel ölçekte güçlenmesini sağlayan çok önemli bir İş Konseyi olduğunu ifade etti.

 

Dost kazanmanın önemine vurgu yapan Ceylan, yerel dostlar edinilmesi hususunda sosyal görünürlüğü de güvenilirlik esasına uygun bir şekilde artırarak karşı tarafı ikna yoluna gidilmesi gerektiğini tavsiye etti. Başkonsolos Ceylan, herkesin Türk bayrağı altında buluşmasının önemine değinerek, Türk toplumunun kendi gündelik iç siyasetinin fayda getirmekten ziyade ayrışmaları tetikleyeceğini ifade etti.

 

T.C. Miami Başkonsolosu Burç Ceylan’ın konuşmalarının ardından, DTİK Amerika Bölge Komite Başkanı Ömer Er’in moderatörlüğünde, City of Miami’de üst düzey yöneticilik yapmış ve sonrasında City of Coral Springs’te şehrin Genel Sekreterliği görevini uzun yıllar yürüten Erdal Dönmez söz alarak, Güney Florida’daki tecrübelerini katılımcılar ile paylaştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde Miami özelinde ticaret yapmak isteyen Türklerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgi veren Dönmez, çok uzun yıllardır Miami’de yaşamasına karşın Türkiye ile bağını koparmadığına değindi. Bu bağlamda en büyük motivasyonunun ise buradaki başarıları sayesinde anavatanına da hizmet ettiği gerçeğinden ileri geldiğini ifade eden Erdal Dönmez, bir Türk Amerikalı olarak Amerika’da üst düzeyde görev yapabilmesi ile Türk diaspora temsilcilerine ilham verdi.

 

Arama