Dtik
DTİK AVRUPA GİRİŞİMCİ TOPLANTISI, HOLLANDA

DTİK AVRUPA GİRİŞİMCİ TOPLANTISI, HOLLANDA

5 Nisan 2019

                                                                                                 Amsterdam, Hollanda                                                                                                       

 

HOLLANDA’DAKİ TÜRK DİASPORASI

DTİK AVRUPA GİRİŞİMCİ TOPLANTISI’NDA BULUŞTU

 

Türk iş dünyasının lokomotif platformu Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) çatısı altında kurulan ve Türk lobiciliğini küresel ölçekte geniş kitlelere yayan Dünya Türk İş Konseyi DTİK, yurtdışındaki Türk girişimcilerle bir araya gelmeye devam ediyor. DTİK Avrupa Girişimci Toplantısı, T.C. Lahey Büküyelçisi Şaban Dişli, DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak, DTİK Avrupa Bölge Komitesi Başkanı Suat Gökhan Karakuş, DTİK Yürütme Kurulu Üyeleri Rona Yırcalı ve  Halim Mete’nın katılımları ile 4 Nisan 2019 tarihinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde gerçekleştirildi.

 

Türkiye ve Hollanda’nın Osmanlı İmparatorluğu döneminden başlayarak 1512 yılından beri ilişkilerini dostane bir şekilde sürdürdüğünü söyleyen T.C. Lahey Büküyelçisi Şaban Dişli, “Türkiye ile Hollanda NATO müttefiki ve ortak iki ülke olarak ilişkilerini her zaman pozitif tutarak, karşılıklı şekilde her alanda gelişmek için birlikte çalışmaktadır. Hollanda ile ikili ilişkilerimizin insani boyutundaki en önemli köprü ise Hollanda Türk toplumudur. Geleceğini Hollanda’da gören, yaşamını burada kuran Türk toplumu mensuplarının günümüzde Hollanda’nın ekonomik, kültürel ve siyasi hayatına   sağladıkları katkı, dolayısıyla bugün geldikleri nokta, hepimiz için gurur verici” dedi. Türkiye ile Hollanda’nın ikili ticaret hacminin 2018 yılında 8 milyar doları aştığını belirten Dişli, “Hollanda doğrudan yabancı yatırımlar sıralamasında birinci konumdadır. 2002 yılından bu yana Hollanda merkezli şirketlerin ülkemizdeki doğrudan yatırımları 24 milyar doları aştı. Aynı dönemde Türk firmalarının Hollanda’daki doğrudan yatırımları da 12 milyar doları geçti. 2018 yılında ülkemizi 1 milyonu aşkın Hollandalı turist ziyaret etti. Bu verilerin daha da olumlu bir düzeye gelmesi başta iki ülkenin iş çevreleri ve Hollanda Türk toplumu olmak üzere hem Türkiye’nin hem Hollanda’nın yararınadır. Türk ve Hollandalı iş çevreleri için potansiyel bir iş birliği alanı olarak üçüncü ülkelerde ortak projeler geliştirilmesine de önem veriyoruz” ifadesini kullandı.

DTİK Türk diasporasının ekonomik varlığını güçlendiriyor

Türkiye ve Hollanda’nın 400 yıl öncesine dayanan güçlü ilişkilerini, ticaret ve karşılıklı yatırım alanlarında da aksatmadan sürdüren iki ülke olduğunu belirten DEİK/DTİK Başkanı Nail Olpak, “Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Hollanda’da da, Türklerin sayısı oldukça fazla. Avrupa’daki Türkler artık ‘’gurbetçi’’ statüsünden sıyrıldılar ve türlü zorlukları aşarak önemli yerlere geldiler, işlerinde profesyonellik kazandılar, kalıcı bir topluma dönüştüler. Dolayısıyla Türk iş insanlarımızın Avrupa’daki varlığı, Türkiye ile Hollanda ve Avrupa arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirme ve güçlendirme açısından oldukça önemli bir fırsat. İki ülke arasındaki ticaret hacminin, hem ihracat hem de ithalatla devamlı bir artış trendinde olması da bunun en önemli göstergelerinden. Dünya Türk İş Konseyi de, kurulduğu günden bu yana Türk iş insanlarımız vasıtasıyla yurt dışında ülkemiz adına ekonomik alanda lobi faaliyetleri yürüterek Türkiye’nin güçlü imajını daha da ileriye taşıyor. Gerek Türk girişimcileri, gerekse olağan bölge komite toplantılarıyla, Türk diasporasının ekonomik varlığını güçlendiriyor” dedi.

 

DEİK Ülke İş Konseyleri ve DTİK üyeleri Türk iş dünyasına sinerji katacak

DEİK ve DTİK’in entegrsyonuyla Türk iş dünyasını bir araya getiren bölgesel toplantılara hız verdiklerini dile getiren Nail Olpak, “Genel sekretaryamızdaki değişiklikle Türkiye içinde ve dışında iki ayrı yapı gibi görünen, ama aynı kurum çatısı altındaki DEİK Ülke İş Konseyleri ve DTİK’i daha etkin bir şekilde birbirine bağladık. Böylece yurtdışındaki DTİK üyelerimizin olduğu ülkeler ile o ülkeyle iş yapan DEİK ülke iş konseyi üyelerimizi, sistematik bir şekilde bir arada tutacağız.

 

 

 

Bu ana çerçeve içinde faaliyet gösterdiğimiz 2019 yılı içerisinde de, DTİK Girişimci Toplantılarımızı farklı ülkelerde yapmaya devam ederek, Türk diasporasında sinerji oluşturacağız. Bu yıl, ilkini Ocak sonunda Tokyo’da başlattığımız buluşmalarımıza Hollanda’nın ardından Amerika, Moskova, İstanbul ve Berlin’deki toplantılarımızla devam edeceğiz. 2020’de ise, Cumhurbaşkanımızın da katılımlarıyla İstanbul’da, DTİK kurultayımızı ve seçimlerimizi gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

 

DTİK yurtdışındaki Türk iş dünyasının ortak sesi

Türk diasporasını stratejik bir güç olarak konumlandırmaya ihtiyaç olduğunu belirten DTİK Avrupa Bölge Komitesi Başkanı Suat Gökhan Karakuş, “Yurt dışında yaşayan 6,5 milyon Türk vatandaşımız bulunuyor. Bu bağlamda diaspora ile lobiciliğin çok mühim olduğunu ve bunun için tüm güç unsurlarımızın konsolide edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bügün Avrupa‘daki  Türk diasporasının konumuna baktığımızda; Türklerin göçmenlik statüsünü aşıp içinde bulundukları topluma entegre olduklarını  görüyoruz. Fakat birlik ve beraberlik içinde olursak bu coğrafyada sesimizin daha gür çıkacağına inanıyorum. DTİK Avrupa Bölge Komitesi olarak, Avrupa coğrafyasını farklı ülkelerle temsil ediyoruz. DTİK’in tamamlanan strateji çalışma sonrasında güçlenen kurumsal yapımız sayesinde ve DTİK Yürütme Kurulunun destekleri ile Türk iş dünyası adına daha etkili mücadele edeceğimize inanıyorum. DTİK sadece üyelerimizin değil, yurtdışında yaşayan tüm Türk iş dünyasının sesi olmak, sorunlarına birlikte çözüm bulmak ve iş birliklerini arttırmak için var. Bu nedenle üye olmayan iş insanlarımızı da konseyimiz üyesi olmaya davet ediyorum” dedi. 

 

“Türkler çok büyük bir güç; çok büyük bir potansiyel olarak dünyaya yayılıyorlar”

DTİK Yürütme Kurulu Üyesi Halim Mete, DTİK üyesi iş insanlarının Türkiye’yi, bulundukları ülkelerde gerek kültürel gerekse de yarattıkları istihdam ve ekonomik gücü ile de temsil ettiklerini söyledi. Mete, “Türkler hem Türkiye hem de bulundukları ülkeler üzerinden gerçekten çok büyük bir güç; çok büyük bir potansiyel olarak dünyaya yayılıyorlar. Türkiye’yi, Türk iş insanının gücünü, azmini, potansiyelini ve kabiliyetlerini tüm dünyaya gösteriyorlar. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz; gururlanıyoruz. Artık Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi ‘icraat dönemindeyiz’. Şimdi daha stratejik, daha akılcı ve daha etkin bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ve inanıyoruz ki, sizlerin değerli katkılarıyla dünyadaki Türk iş diasporası büyük aşamalar kat edecek. Bizler, sizin öncelikli ekonomik sorunlarınıza çözüm yolu bulmaya, bilgi desteği sağlamaya, aranızdaki iletişimi arttırmaya yönelik çalışmalarla destek olacağız” şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından ‘Diaspora Oturumu’ ile devam eden etkinlikte T.C. Rotterdam Ticaret Ataşesi Tarık Gençosmanoğlu, Göç Vakfı Başkanı Mustafa Yeneroğlu ve Corendon Group Yönetim Kurulu Başkanı yer aldı.

 

‘Sivil Toplum Kuruluşları Oturumu’ ise MÜSİAD Rotterdam Başkanı Mustafa Duyar, TOVER Başkanı Durmuş Doğan, HOTİAD Başkanı Hikmet Gürcüoğlu ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Uzmanı Okan Şahin’in konuşmalarıyla sona erdi.

 

 

 

Üye Girişi
Şifre Hatırlatma

Üye girişi yapmak için gerekli şifrenizi hatırlamıyorsanız lütfen aşağıdaki alanları doldurarak 'Gönder' butonuna tıklayınız.

Arama